Filmoperatőr, egyetemi tanár, Balázs Béla-díjas Érdemes Művész. Több mint 30 játékfilm, televíziós filmek, dokumentumfilmek, rövidfilmek, koncertfilmek, számos reklámfilm és videoklip alkotója. Filmjei rangos nemzetközi díjakat kaptak, többek közt Oscarra jelölték a Jób lázadását. Meteo című munkáját a rendszerváltás után évekig kultfilmként vetítették a mozikban. 2017-ben A martfűi rémért három fórumon is (Budapesten és Pármában) megkapta az Év legjobb operatőri munkája díjat, a film pedig bekerült az HBO és a Netflix kínálatába is.
A filmkészítés mellett évtizedeken át tanított operatőri mesterséget az SZFE-n és más egyetemeken. Operatőrként elsőként doktorált, habilitált és kapott egyetemi tanári címet. Jelenleg is aktívan tanít, Filmeskönyv című munkája kötelező irodalommá vált a filmes oktatásban. Alapító tagja és elnöke a Magyar Filmoperatőrök Egyesületének (HCA).
Fesztiválzsűri
Szlovákiában született, 2012-ben végzett a Színművészeti Egyetem színész szakán, majd a Katona József Színházhoz szerződött, emellett az elmúlt években számos filmben és televíziós sorozatban is játszott. A Testről és lélekről című filmben nyújtott alakításáért 2017-ben az Európai Filmakadémia legjobb európai színésznőnek járó díját vehette át, a következő évben Jászai Mari-díjat kapott, valamint a Magyar Filmdíjat és a Magyar Filmkritikusok Díját is neki ítélték. Legutóbb az Emma és a halálfejes lepke című szlovák-cseh-magyar koprodukcióban készült dráma főszereplőjeként találkozhattunk vele a filmvásznon.
Fotó: Pejkó Gergő
A Színház- és Filmművészeti Egyetemen 2018-ban szerzett diplomát. Szép alak című első rövidfilmjét legjobb idegen nyelvű narratív film kategóriában Diák Oscar-díjra jelölték 2016-ban, és több mint 100 fesztiválra hívták meg. Last Call című diplomafilmje elnyerte a legjobb diákfilmnek járó díjat a Szarajevó Filmfesztiválon, emellett sok egyéb rangos, nemzetközi díjat kapott világszerte, majd az ARTE, az HBO és a Disney+ is a műsorára tűzte.
Első nagyjátékfilmje, a Külön falka világpremierje a Karlovy Vary Nemzetközi Filmfesztiválon volt 2021-ben, azóta közel 20 országban adták el, és eddig összesen 17 díjat nyert itthon és külföldön, köztük több kategóriában is a Magyar Mozgókép Fesztiválon. A Külön falka többek között az HBO Max és a Netflix műsorán is elérhető. Új filmterve, az Ich Bin Marika, amelynek jelenleg a finanszírozása zajlik, a berlini Nipkow Program és a rangos Sam Spiegel International Film Lab után bekerült a Berlinale koprodukciós piacára is, ahol elnyerte az Arte-Kino díjat. Kis Hajni 2020-ban Junior Príma-díjban részesült.
Pályáját segédoperatőrként kezdte 2007-ben. 2020-ban végzett a Színház- és Filmművészeti Egyetemen Vecsernyés János és B. Marton Frigyes osztályában. Az egyetem alatt és után több sikeres rövidfilmet készített (Asszó; Jakab; Metronóm), első nagyjátékfilmje a 2023-as Velencei Filmfesztiválon bemutatott Árni, amely 2024-ben elnyerte a Magyar Filmoperatőrök Egyesülete (Hungarian Cinematographers Association, HCA) és a Vantage Vision díjait a Zsigmond Vilmos Nemzetközi Filmfesztiválon, 2025-ben pedig a Magyar Filmszemle, valamint a Magyar Filmkritikusok legjobb operatőrnek járó díját. 2025 óta a HCA tagja, jelenleg több kisebb és nagyobb projekt előkészítésén dolgozik.
A Focus Film Kft.-nél dolgozott nemzetközi koprodukciókban, majd a Laokoon Filmgroup egyik alapítója lett. Több mint 100 film producere, társ- és executive producere, köztük a Határon túl (Velence), a Boldog új élet (Berlinale), a Csicska (Cannes) című rövidfilmek, az Aranyélet tévésorozat, a Tiszta szívvel, a Napszállta (Velencei Filmfesztivál), az Oscar short listes Akik maradtak és a Susotázs, valamint a Természetes fény (Berlinale Ezüst Medve), A legjobb dolgokon bőgni kell (Szarajevó) és a Cate Blanchett főszereplésével készült Rumours című, Cannes-ban versenyző filmen is dolgozott.
Sipos Gábor producertársával producerei voltak Nemes Jeles László Saul fia című filmjének, mely 65 díjat nyert, többek között a legjobb idegen nyelvű filmnek járó díjat Cannes-ban, a Golden Globe-on és Londonban a BAFTA-n, valamint 2016-ban elnyerte az Oscar díjat is.
A Vision Team (később Vantage Vision) és a Special Grip Hungary kamera- és grip eszközök bérbeadásával foglalkozó cégek, illetve az Astra Filmland stúdiókomplexum alapítója, amelyek a Zsigmond Vilmos Nemzetközi Filmfesztivált a kezdetektől támogatják és díjat is alapítottak, ami minden évben egy-egy fiatal magyar operatőr munkáját segíti nagy értékű filmes szolgáltatáscsomaggal.